Obilježavanje 8.marta u našoj školi

Kako i kada se počeo slaviti 8. mart?
Zbog veoma lošeg položaja žena u New Yorku radnice fabrike tekstila su stupile u štrajk, zahtijevajući bolje uslove rada za žene. U sjećanju na ovaj događaj u New Yorku je po prvi put obilježen 8. mart – dan žena. Kasnije se ovaj praznik počeo obilježavati i u Evropskim zemljama.
Za nas 8. mart predstavlja dan kada se svim ženama u našim životima poklanjaju razni pokloni kao znak pažnje i ljubavi. Najčešći poklon je karanfil.Crveni i roze karanfil je znak ljubavi dok žuti i bijeli predstavljaju znak prijateljstva.
Taj dan se svugdje u svijetu slavi i posvećen je svim ženama svijeta.
Taj dan se obilježio i u našoj školi.
Taj dan sve nastavnice i učiteljice su se osjećale posebno, a za majke, bake, tetke, strine, ujne i ostale  učenici naše škole i njihove učiteljice  su pripremili prigodan program: recitatori, članovi horske i ritmičke sekcije- svi oni su dali svoj doprinos da se taj dan sve prisutne žene osjećaju zaista posebno.

Učenici VI-2

Comments are closed.