ПУТОВАЊЕ У СВЕМИР ИЗ ШКОЛСКЕ САЛЕ – МОБИЛНИ ПЛАНЕТАРИЈУМ У НАШОЈ ШКОЛИ

Данас су наши ученици имали прилику да о свемиру, о небеским тијелима и нашем Сунчевом систему уче на потпуно другачији начин. Носилац овог пројекта је Математички факултет Универзитета у Београду, а његова реализација подразумијева постављање интерактивне изложбе и куполе у којој је смјештен мобилни планетаријум.

Мобилни планетаријум је савремено наставно, научно – педагошко средство, које на веома ефектан начин демонстрира изглед, кретање и основне елементе небеске сфере, сликовит приказ 88 сазвијежђа, оријентацију у простору, координатне системе, тијела Сунчевог система и објекте дубоког неба: маглине, звездана јата и галаксије.

Наши ученици су у групама од 30 до 50 ученика органозовано посјетили ову изложбу, а потом  уживали у пројекцији небеске сфере у куполи пречника основе око 6.5 метара и висине око 3.5 метара. Ово је за све ученике било потпуно ново искуство, а нека од стечених сазнања укључују и сљедеће:

• Упознавање са основним елементима карте неба и небеске сфере њеним изгледом, лажним и правим кретањем и сазвијежђима,
  • Схватање значаја звијезде Сјеверњаче, њено лако проналажење на небеској сфери и практична примјена у орјентисању у простору,
  • Упознавање са елементима Сучевог система: планетама, планетоидима, сателитима, астероидима и кометама и њиховим карактеристикама тј. директним или индиректим утицајем на нашу планету,
  • Ефектан начин демонстрације кретања тијела Сунчевог система као и објеката дубоког свемира: маглина, звезданих јата и галаксија,
  • Стицање свијести о бескрајности свемира и нашем положају у њему,
  • Интерактивна прича о свемирским летјелицама и њиховим мисијама а са циљем буђења маште и жеље да се једног дана постане дио те одважне породице космонаута, научника, инжењера …

Најважнији задатак покретача овог пројекта је да се, осим развијања истраживачко-критичког погледа на свијет и рационалног размишљања, код посјетилаца повећа свијест о универзуму и инспирација за учење природних наука.

Учење на овај начин ће засигурно прећи у трајно знање, а надамо се да ће бар неко од наших ученика у овом данашњем дану пронаћи инспирацију да се у животу изабере бавити баш науком и истраживањем бесконачног свемира.